reklama

Poznań ma nowych Superseniorów Sportu. Wybitne osobowości GALERIA

Opublikowano:
Autor:

Poznań ma nowych Superseniorów Sportu. Wybitne osobowości  GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Pozostałe Podczas III Forum Poznańskiego Sportu na scenie pojawiły się osoby, która przez lata pracowały na rzecz sportu w naszym mieście, czym przyczyniły się do jego rozwoju i promocji. I właśnie za swoją wieloletnią działalność, pracę z dziećmi i młodzieżą i promowanie przez sport Miasta Poznania otrzymały tytuły Superseniorów Poznańskiego Sportu. Nagrody wręczyli Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz dr Ewa Bąk, wieloletnia dyrektor Wydziału Sportu.
reklama

Do tej pory tytuły Superseniorów Poznańskiego Sportu wyróżniono 111 osób. W środę, 27 marca to grono powiększyło się o 14 osobowości. I wszyscy przyjęli te wyróżnienie ze wzruszeniem.

Zawsze jeżeli jest wyróżnienie w środowisku gdzie się wychowałem, uprawiałem sport i pracowałem, to jest to ogromnie miłe i bardzo się z tego cieszę. Najsurowiej oceniają przecież zawsze najbliżsi. W dalszym ciągu jestem w ruchu olimpijskim, cieszę się, że w moim rodzinnym mieście, które uważam za najbliższe, te moje wysiłki na rzecz promocji olimpizmu zostały docenione

- powiedział Andrzej Kraśnicki, Supersenior Poznańkiego Sportu.

SUPERSENIORZY POZNAŃSKIEGO SPORTU 2024:

Andrzej Kraśnicki – Prezes Honorowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), członek Rady Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC), członek Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej WADA. Były prezes KS Posnania. Obecnie prezes Europe Esports Development Federation.

Kazimierz Piber – były zawodnik tenisa stołowego i lekkoatletyki. Trener tenisa i lekkoatletyki w Posnanii i AZS Poznań. Wśród jego podopiecznych wskazać można chociażby takich zawodników jak: Leszek Kałek, Marek Cisowski, Piotr Rądlewski, Magda Linette, Karol Drzewiecki.

Zdzisław Nowak – były bokser, wicemistrz Polski, trener boksu. Założyciel Poznańskiego Klubu Bokserskiego, prezes Wielkopolskiego Związku Bokserskiego oraz wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego. Trener kilku pokoleń pięściarzy, medalistów Polski i Europy. W latach 1998-2002 radny Miasta Poznania.

Krzysztof Pietrusik – trener pływania, wieloletni pracownik Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Na tej uczelni prorektor ds. studenckich. Wśród jego podopiecznych wymienić można: Artur Wojdat, Maciej Konecki, Robert Gidaszewski, Beata i Magdalena Karczewskie, Katarzyna Lemańska. Współpracował z polską kadrą narodową pływaków przygotowującą się do IO w Atenach.

Stefan Antkowiak – w latach 1986-1992 wiceprezes ds. piłki nożnej w KKS Lech Poznań. W latach 2000-2016 prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Od 1999 roku do 2016 roku członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W latach 2002-2008 wiceprezes PZPN. Pełnomocnik zarządu PZPN ds. organizacji Euro 2012 w Poznaniu. W latach 1998 – 2006 radny Miasta Poznania.

Tadeusz Rychlewski – profesor nauk medycznych, pracownik Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego, prorektor, a także rektor tej uczelni. W latach 1980-84 lekarz i fizjolog reprezentacji Polski w piłce nożnej. Współpracował również z Lechem Poznań za kadencji Wojciecha Łazarka, gdy klub zdobywał pierwsze ogólnopolskie trofea.

Ewa Frąckowiak – lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie młotem, dyskiem i pchnięciu kulą, medalistka Mistrzostw Europy i Polski w kategorii Masters. Rekordzista Polski w swojej kategorii wiekowej. Zdobywczyni Lauru Królowej Sportu jako najlepsza zawodniczka kategorii masters w 2023 roku w Polsce.

Ryszard Strzelczyk – profesor nauk o kulturze fizycznej, wieloletni pracownik Akademii Wychowania Fizycznego, prorektor tej uczelni. Prezes Klubu Sportowego AZS AWF Poznań, przewodniczący Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Poznania, członek Kapituły Nagrody Sportowej i Stypendium Sportowego Miasta, a także członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Wojciech Tadeuszak – prezes klubu Tryton Poznań od połowy lat 70., łącznie przez 38 lat. W tym czasie zawodnicy Trytona odnosili wiele sukcesów na arenie krajowej i
międzynarodowej, wśród których można wskazać przede wszystkim medal olimpijski Julii Michalskiej w Londynie w 2012 roku.

Kazimierz Niewitecki – trener pływania, współzałożyciel sekcji pływackiej KS Posnania Poznań. Zastępca dyrektora ds. pływania w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu, do której uczęszczali w tym okresie medaliści olimpijscy – Artur Wojdat i Rafał Szukała. Wieloletni członek zarządu Wielkopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, w tym jego prezes i wiceprezes. Członek zarządu Polskiego Związku Pływackiego oraz współzałożyciel Fundacji na rzecz AWF w Poznaniu. Wiceprezes Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego oraz skarbnik Wielkopolskiej Rady Olimpijskiej. Kolekcjoner pamiątek olimpijskich.

Adam Kaczor – lekkoatleta, sprinter, 4-krotny medalista mistrzostw Polski, olimpijczyk z Meksyku 1968, trener. Wśród jego zawodników był chociażby Jacek Bocian – złoty medalista MŚ w Sewilli w 1999 roku w sztafecie 4x400 metrów. Pracował również z zawodnikami z niepełnosprawnościami, w tym paralimopijczykiem Mateuszem Michalskim.

Tadeusz Kulczycki – lekkoatleta, sprinter, olimpijczyk z Monachium 1972. 16-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych, a także 3-krotny mistrz Polski w biegu na 400 m przez płotki. 6-krotny rekordzista Polski na tym dystansie. Po zakończeniu kariery sportowej prezes klubu Orkan Poznań.

Jerzy Maluśki – lekkoatleta, średniodystansowiec, olimpijczyk z Meksyku 1968. Mistrz kraju w biegu na 1500 metrów z 1969 roku. Reprezentant Polski na ME i HME, na których dwukrotnie wywalczył 6. miejsce. Zawodnik m. in. Orkana Poznań, gdzie trenował pod okiem Zenona Matuszaka oraz Janusza Jackowskiego.

Rajmund Roman Tkaczyk – lekkoatleta, średniodystansowiec, zawodnik Olimpii Poznań. Specjalizował się w biegu na 1500 metrów, a na tym dystansie wystąpił na ME w Budapeszcie w 1966 roku. 3-krotny srebrny medalista Mistrzostw Polski, 4-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama